2011-07-07 Resultat lydnad klass 1-Elit

Torsby Brukshundklubb
2011-07-06, Torsby BK kvällslydnadstävling

Lydnad I(a), domare: Conny Isebark
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 183.50 Jessica Andersson med Reducks Visa i vinden (S66797/2009) Golden retriever hammarö BK
2 1. pris 167.00 Annika Wikenström med Indra (REGV1495/2005) Border collie Torsby BK
3 1. pris 160.00 Sophia Adrian med whyalla`s Hugo (S52692/2008) Australisk Kelpie kil
4 2. pris 142.00 Caroline Kihlman med Vilda-medusa Crackerjack (S62945/2008) Collie, korthårig Mora
5 3. pris 126.00 Caroline Elfström med Chroje Alfons (S60588/2006) Nova scotia duck tolling retriever Grums bk
Lydnad II(a), domare: Conny Isebark
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 168.00 Caroline Kristiansen med Holevikens Quba (S64337/2008) Schäfer Torsby BK
2 2. pris 146.00 Maria Hedling med Amanda (S61393/2005) Flatcoated retriever Kils BK
3 3. pris 137.50 Anna Elfström med Theo (TAVLICO001835) Blandras Grums bk
4 3. pris 126.00 Helen Gadevall med King of Crystal´s Goodwink Wanjason (S39420/2005) Dobermann Hagfors BK
5 3. pris 124.50 Mona Rybråten med Difloyds Kingswood (S68320/2008) Australian Shepherd Torsby BK
6 3. pris 109.00 anna sahlström med Skybackens oxie (S02745/2007) Schäfer Torsby BK
7 0 96.00 Lena Olsson med Skogstrollet`s 8 Look Smart (35308/2006) Australian Shepherd Torsby BK
Lydnad Elit(a), domare: Conny Isebark
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 259.00 Rebecka Barkskog med Conover´s Wild Trapper (S26719/2008) Flatcoated retriever Ludvika BK
2 2. pris 235.00 Leif Wigren med Hoppjerkers Rock`n Roll Part Queen (S29340/2007) Flatcoated retriever Hagfors BK
3 3. pris 223.00 Jeanette Nordström Forsberg med Kronvallaren Hobbe (REGV1437/2006) Border collie Hammarö BK
4 3. pris 220.00 Agneta Danielsson med Vassruggens Ulv Uggesson (S34794/2007) Golden retriever Torsby BK

2011-05-21 Resultat elitspår

Spårtävling Elit Spår, elit(a), domare: Åke Zaring & Anders Lönnberg, 2011-05-21
Plac Pris Total Lydnad Special Huvud
1 Cert 585.50 259.50 326.00 266.00
Tor Tennius med Rapport`s Malte (S12401/2008), Schäfer, Årjängs BHK
2 certp. 558.50 212.50 346.00 286.00
Jonas Eriksson med Kungshällans JS Lincoln (S27615/2006), Korthårig vorsteh, Torsby BK
3 certp. 553.00 224.00 329.00 290.00
Nina Weinholt med Öijebergets Gnistra (S27870/2003), Golden retriever, Torsby BK
4 certp. 531.25 217.25 314.00 266.00
Alf Grönberg med Dyambo´s Aja (S56478/2004), Schäfer, Torsby BK
5 godk 503.00 234.00 269.00 269.00
Elisabet Jacobsson med Norpatorps Vvaki (S50937/2006), Schäfer, Mora BK

2011-05-01 Resultat lydnad

Lydnad I(a), domare: Gunnar Classon

  1. 1 pris 175.00 Kent Haglund med Springmist´s Spooky wild thing(S66764/2007) Collie, långhårig SCK
  2. 3. pris 135.00 Caroline Kihlman med Vilda-medusa Crackerjack(S62945/2008) Collie, korthårig Mora
  3. 3. pris 125.00 Gudrun Edvardsson med Bicado Bianca(S33539/2008) Kleiner münsterländer Malung

Lydnad II(a), domare: Gunnar Classon

  1. 1. pris 163.50 Maria Haglund med Ladängs Split(REGV1626/2009) Border collie Torsby BK
  2. 2. pris 157.00 Maria Hedling med Amanda(S61393/2005) Flatcoated retriever Kils BK
  3. 2. pris 155.50 Malin Johansson med Cameron Royal Scarlet(S37277/2008) Irish Softcoated Wheaten Terrier Malungs bk

Lydnad III(a), domare: Gunnar Classon

  1. 1. pris 271.00 Karoline Hov med Tomthults Dione(S32939) Golden retriever Stovner Hundeklub
  2. 1. pris 257.00 Nathalie Ädel med The Look Red-Hot Tiffany(REGV1466/2009) Border collie Malungs BHK
  3. 2. pris 242.00 Öystein Björnsengen med Indragårdens Fight(S61596/2008) Golden retriever Nannestad og Omegn Hundeklubb
  4. 2. pris 237.50 Berit Jansson med Hexgårdens Manolito(REGV1703/2008) Border collie Filipstads BK

Lydnad Elit(a), domare: Gunnar Classon

  1. 1. pris 292.00 Jouko Kinnunen med Skogsvallarens Hyss(REGV1578/2005) Border collie Kristinehamn BK
  2. 1. pris 263.00 Agneta Danielsson med Vassruggens Ulv Uggesson(S34794/2007) Golden retriever Torsby BK
  3. 2. pris 248.00 Madeleine Jonsson med Arwen´s Lyriska Zindra(S58038/2006) Golden retriever Arvika Brukshundklubb
  4. 2. pris 234.50 Hilde Hov med Tindra(NO33081/09) Border collie Stovner Hundeklubb

2011-02-20 Resultat lydnad

Lydnad I(a), domare: Björn-Åke Jansson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 165.00 Helena Halvardsson med Perstugans Zirka (TAVLIC002001) Schäfer Torsby BK
2 1. pris 160.50 Gudrun Edvardsson med Bicado Bianca (S33539/2008) Kleiner münsterländer Malung
3 2. pris 154.00 Evelina Söderlund med Koda (TAVLIC002333) Blandras Sunne
4 2. pris 151.00 Anna Elfström med Theo (TAVLICO001835) Blandras Grums bk
5 2. pris 143.50 Lena Filipsson med Joker (S19762/2009) Golden retriever Sunne BK
6 2. pris 141.00 Maria Hedling med Amanda (S61393/2005) Flatcoated retriever Kils BK
7 3. pris 136.00 Marita Ekholm med Seakings Jule Jorsalafarare
(S11984/2007)
Portugisisk vattenhund Arvika bk
8 3. pris 117.50 Caroline Elfström med Chroje Alfons (S60588/2006) Nova scotia duck tolling retriever Grums bk
9 0 46.50 Lotta Svensson med Reducks Velvet Goldmine (S38218/2007) Golden retriever Grums BK
Lydnad II(a), domare: Björn-Åke Jansson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 166.00 Ingela Renhult med Somollis Bailey´s coffee (V1781/209) Border collie Torsby BK
2 2. pris 159.00 Elisabeth Peterson med Three B´s First Lady  (S22040/2008) Golden retriever Årjängs BK
3 2. pris 151.50 Malin Johansson med Cameron Royal Scarlet (S37277/2008) Irish Softcoated Wheaten Terrier Malungs bk
4 2. pris 142.00 Ulrika Karlsson med Chroje Dunder Dumle (S29064/2009) Nova scotia duck tolling retriever Grums bk
5 3. pris 139.00 Caroline Kristiansen med Holevikens Quba (S64337/2008) Schäfer Torsby BK
6 3. pris 117.00 Lena Olsson med Skogstrollet`s 8 Look Smart (35308/2006) Australian Shepherd Torsby BK
bröt Maria Haglund med Ladängs Split (REGV1626/2009) Border collie Torsby BK
Lydnad III(a), domare: Björn-Åke Jansson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 3. pris 218.00 Öystein Björnsengen med Indragårdens Fight (S61596/2008) Golden retriever Nannestad og Omegn Hundeklubb
2 0 155.00 Jenny Danielsson med Nordanåkers Alicia (REGV1783/2008) Border collie Malungs bk
3 0 137.00 Susanne Gustafsson med Difloyds montclair (S65112/2005) Australian Shepherd Kils BK
Lydnad Elit(a), domare: Björn-Åke Jansson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 266.50 Hilde Hov med Tindra (NO33081/09) Border collie Stovner
2 2. pris 231.50 Agneta Danielsson med Vassruggens Ulv Uggesson (S34794/2007) Golden retriever Torsby BK
3 3. pris 193.50 Elaine Leneskär med Schnauzerhomenäs Topas (S40519/2005) Dvärgschnauzer Hammarö BK
4 0 188.00 Susanne Axelsson med Roscanaille´s Regina (21641/05) Australisk Kelpie Torsby BK
5 0 184.50 Anita Slogmans med Skjervtorpet’s Concurrente Corleone (S60227/2006) Lagotto romagnolo Filipstads BK
6 0 147.50 Berit Larsson med Hoppjerkers Rock`n Roll Part Queen (S29340/2007) Flatcoated retriever Hagfors BK

2011-01-08 Resultat inofficiell agility

Datum: 2011-01-08 Plats: Torsby Ridklubb
Tävlingsledare: Domare: Lars Sassner
Resultatlista för: Öppen agilityklass A / Large
Antal starter: 14 varav 9 diskade Banlängd: 152 meter Idealtid: 48 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 6 Larsson Lina
Polka
Fia- Friends Polka Perfekt
Border Collie
34,80 0,00
2 8 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
40,48 5,00
3 13 Edekrans Anja
Wilma
Wilma
Blandras
48,99 10,99
4 7 Alvarsson Annette
Milo
Dreamwishes Goliat
Kromfohrländer
53,24 20,24
5 12 Nilsson Amanda
Peg
Peg
Border Collie
65,42 37,42
Resultatlista för: Öppen agilityklass B / Large
Antal starter: 14 varav 13 diskade Banlängd: 144 meter Idealtid: 45 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 2 Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
50,22 20,22
Resultatlista för: Öppen agilityklass A / Medium
Antal starter: 8 varav 7 diskade Banlängd: 152 meter Idealtid: 50 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 8 Berggren Ingvar
Kompis
Cavanelles Gebo
Cavalier King Charles Spaniel
37,99 5,00
Resultatlista för: Öppen agilityklass B / Medium
Antal starter: 7 varav 4 diskade Banlängd: 144 meter Idealtid: 45 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 4 Berggren Ingvar
Kompis
Cavanelles Gebo
Cavalier King Charles Spaniel
35,50 0,00
2 7 Manninerby Lina
Zelda
Woodie´s Bright Gloria
Shetland Sheepdog
43,38 5,00
3 5 Kringlund Agneta
Ozzy
Gallos Ozzy
Blandras
37,46 10,00
Resultatlista för: Öppen agilityklass A / Small
Antal starter: 9 varav 4 diskade Banlängd: 152 meter Idealtid: 50 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 7 Karlsson Pernilla
Bossy
Working Beauty´s Bossy Prince
Cavalier King Charles Spaniel
34,38 0,00
2 2 Östberg Anna
Mira
Mira
Jack Russell Terrier
38,00 0,00
3 5 Andersson Mari
Mini
Westjac´s Sugar Pie
Jack Russell Terrier
40,61 10,00
4 6 Eriksson Rebecka
Mindy
Mindy
Kanintax
58,84 13,84
5 9 Grip Lotta
Milla
Milla
Papillon
33,79 15,00
Resultatlista för: Öppen agilityklass B / Small
Antal starter: 7 varav 6 diskade Banlängd: 144 meter Idealtid: 45 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 3 Östberg Anna
Mira
Mira
Jack Russell Terrier
34,97 0,00
Resultatlista för: Öppen hoppklass A / Large
Antal starter: 15 varav 8 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 2 Larsson Lina
Polka
Fia- Friends Polka Perfekt
Border Collie
26,64 0,00
2 14 Edekrans Anja
Pricken
Maximilian
Blandras
33,20 5,00
3 8 Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
41,03 8,03
4 6 Wikström AnnaKarin
Anja
Anja
Blandras
36,99 10,00
5 11 Larsson Camilla
Cornelia
Kristaras Clever Cornelia
Engelsk Springer Spaniel
43,87 20,87
6 13 Källstrand Molly
Svarta Sara
Svarta Sara
Blandras
50,03 22,03
7 9 Alvarsson Annette
Milo
Dreamwishes Goliat
Kromfohrländer
52,00 34,00
Resultatlista för: Öppen hoppklass B / Large
Antal starter: 13 varav 4 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 3 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
28,34 0,00
2 5 Sorknes Kulblik Nora
Lukas
Lukas
Border Collie
32,64 0,00
3 9 Edekrans Anja
Pricken
Maximilian
Blandras
34,20 0,00
4 1 Larsson Lina
Polka
Fia- Friends Polka Perfekt
Border Collie
30,35 5,00
5 11 Larsson Camilla
Cornelia
Kristaras Clever Cornelia
Engelsk Springer Spaniel
36,73 5,00
6 7 Nilsson Amanda
Peg
Peg
Border Collie
40,90 12,90
7 8 Olsson Rebecka
Atlas
Kristaras Angel Atlas
Eng Springer Spaniel
50,05 22,05
8 13 Källstrand Molly
Svarta Sara
Svarta Sara
Blandras
50,94 22,94
9 6 Alvarsson Annette
Milo
Dreamwishes Goliat
Kromfohrländer
51,54 28,54
Resultatlista för: Öppen hoppklass A / Medium
Antal starter: 8 varav 3 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 3 Berggren Ingvar
Kompis
Cavanelles Gebo
Cavalier King Charles Spaniel
30,76 0,00
2 8 Nilsson Kamilla
April
April
Cocker Spaniel
32,78 0,00
3 7 Kringlund Agneta
Ozzy
Gallos Ozzy
Blandras
33,75 0,00
4 5 Manninerby Lina
Zelda
Woodie´s Bright Gloria
Shetland Sheepdog
34,04 0,00
5 4 Manninerby Kevin
Yuna
Cindylines Mini Reicka
Sheltie
41,73 3,73
Resultatlista för: Öppen hoppklass B / Medium
Antal starter: 6 varav 1 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 5 Berggren Ingvar
Kompis
Cavanelles Gebo
Cavalier King Charles Spaniel
32,25 0,00
2 2 Nilsson Kamilla
April
April
Cocker Spaniel
37,33 5,00
3 6 Kringlund Agneta
Ozzy
Gallos Ozzy
Blandras
42,27 19,27
4 1 Alm Maud
Theo
Kyang´s Cag-Tse
Tibetanks Terrier
52,65 19,65
5 3 Andersson Erika
Wicke
Bright Rivers Starshine
shetland sheepdog
44,89 21,89
Resultatlista för: Öppen hoppklass A / Small
Antal starter: 9 varav 5 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 5 Sörenstam Malin
Mira
Geordani´s Peggy
Dvärgpinscher
41,62 3,62
2 2 Eriksson Rebecka
Mindy
Mindy
Kanintax
42,51 4,51
3 4 Östberg Anna
Mira
Mira
Jack Russell Terrier
34,44 5,00
4 6 Maninnerby Lina
Meya
Nodstagårdens Dream Girl
Sheltie
36,52 5,00
Resultatlista för: Öppen hoppklass B / Small
Antal starter: 8 varav 2 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 5 Grip Lotta
Milla
Milla
Papillon
28,04 0,00
2 3 Karlsson Pernilla
Bossy
Working Beauty´s Bossy Prince
Cavalier King Charles Spaniel
31,86 0,00
3 4 Andersson Mari
Mini
Westjac´s Sugar Pie
Jack Russell Terrier
38,98 5,98
4 8 Maninnerby Lina
Meya
Nodstagårdens Dream Girl
Sheltie
39,37 6,37
5 7 Eriksson Rebecka
Mindy
Mindy
Kanintax
45,90 12,90
6 1 Bornstedt Marika
Trixie
Pidjelinjens Asta Trassel
Jack Russell Terrier
54,35 21,35

2010-05-15 Resultat agility

Datum: 2010-05-15 Plats: Torsby Bk
Tävlingsledare: Lars Sassner Domare: Anders Larsson
Resultatlista för: Agilityklass 1 A / Large
Antal starter: 26 varav 14 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
3
Östlund Veronica
Izla
Belgerac Gullan
Groenendael
30,79
0,00
2
11
Björkman AnnaKarin
Casper
Landsrönningens Casper
Golden
32,91
0,00
3
18
Dahl Mikkelsen Elin
Birko
Cool-Toys Birko Beethowen
Collie
41,75
0,00
4
28
Törnros IngMarie
Wilma
Wilma
Blandras
29,61
5,00
5
19
Norström Forsberg Jeanette
Hobbe
Kronvallaren Hobbe
Border Collie
33,43
5,00
6
1
Ingholm Harriet
Voys
Crofter Holding´s Derringer
Australian Shepherd
42,35
5,35
7
16
Haga Robin
Mica
Mica
Blandras
45,20
8,20
8
13
Bratt Marit
Vaari
Fidelis Karhuvaari
Finsk Lapphund
46,69
9,69
9
26
Nilsson Amanda
Peg
Peg
Border Collie
42,43
10,43
10
10
Emilsson Ellinore
Flisan
Johanna
Blandras
29,35
20,00
11
5
Holmström Carola
Putte
Putte
Blandras
52,36
20,36
12
20
Öhrling Sara
Vila
Hold em Miss-vila
Border Collie
33,08
25,00
Resultatlista för: Agilityklass 1 A / Medium
Antal starter: 12 varav 7 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
9
Manninerby Lina
Zelda
Woodie´s Bright Gloria
Shetland Sheepdog
39,83
0,00
2
5
Andersson Ylva
Zera
Samejäntans Zerafiina
Finsk Lapphund
43,41
1,41
3
2
Jakobsson Monica
Rufsa
Hunky-Dory Corona Pelosa
Lagotto Romagnolo
44,34
2,34
4
14
Jakobsson Monica
Tazzi
Hunky Dory Bella Donnatella
Lagotto
42,37
5,37
5
15
Hedlund Annette
Charlie
Storkens Black Jack
Cavalier king charles spaniel
48,65
11,65
Resultatlista för: Agilityklass 1 A / Small
Antal starter: 14 varav 9 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
14
Skoglund Monica
Ärtan
Trollborders Lilla Ärtan
Borderterrier
32,70
0,00
2
8
Wikstrand Amanda
Amiteg´s Mirabella S
Amiteg´s Mirabella Silveröra
Cavalier King Charles Spaniel
40,52
0,00
3
10
Östberg Anna
Mira
Mira
Blandras
37,80
5,00
4
11
Torstensson Björlin Felicia
Fruxa
Fruxa
Jack Russel
39,80
10,00
5
3
Höij Carolina
Soya
Skäggfyrans Nypon
Griffon Belge
52,87
15,87
Resultatlista för: Agilityklass 1 B / Large
Antal starter: 24 varav 16 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
17
Östlund Veronica
Izla
Belgerac Gullan
Groenendael
29,42
0,00
2
12
Björkman AnnaKarin
Casper
Landsrönningens Casper
Golden
35,58
5,00
3
9
Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
40,87
5,00
4
8
Haga Robin
Mica
Mica
Blandras
45,76
13,76
5
25
Nilsson Amanda
Peg
Peg
Border Collie
43,60
16,60
6
24
Friberg Sanna
Misty
Kreivis Legend Nosey Kate
Australian Shepherd
46,33
19,33
7
13
Dahl Mikkelsen Elin
Birko
Cool-Toys Birko Beethowen
Collie
56,21
34,21
8
22
Wilhelmsson Laila
Indigo
Boisterous Indigo Blue
Schapendoes
73,01
51,01
Resultatlista för: Agilityklass 1 B / Medium
Antal starter: 12 varav 7 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
3
Manninerby Lina
Zelda
Woodie´s Bright Gloria
Shetland Sheepdog
47,12
5,12
2
5
Andersson Ylva
Zera
Samejäntans Zerafiina
Finsk Lapphund
48,80
6,80
3
14
Jakobsson Monica
Tazzi
Hunky Dory Bella Donnatella
Lagotto
45,04
8,04
4
8
Jakobsson Monica
Rufsa
Hunky-Dory Corona Pelosa
Lagotto Romagnolo
61,19
29,19
5
10
Kringlund Agneta
Ozzy
Gallos Ozzy
Blandras
71,83
54,83
Resultatlista för: Agilityklass 1 B / Small
Antal starter: 14 varav 9 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
4
Nygren Linda
Madicken
Blackbooster Sheså´s Madonna
Blandras
40,27
0,00
2
8
Hoen Lene
Mikkel
Mikkel
Mittelspitz
41,45
5,00
3
16
Östberg Anna
Mira
Mira
Blandras
39,21
10,00
4
5
Erlandsson Cathrin
Filippa
Zolohouse Qva
Cavalier King Charles Spaniel
58,73
26,73
5
1
Wikstrand Amanda
Amiteg´s Mirabella S
Amiteg´s Mirabella Silveröra
Cavalier King Charles Spaniel
61,78
29,78
Resultatlista för: Hoppklass 1 A / Large
Antal starter: 27 varav 18 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 36 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
31
Törnros IngMarie
Wilma
Wilma
Blandras
30,35
0,00
2
7
Östlund Veronica
Izla
Belgerac Gullan
Groenendael
25,60
5,00
3
12
Emilsson Ellinore
Flisan
Johanna
Blandras
30,75
5,00
4
18
Pettersson Madeleine
Nellie
Landsrönningens Cleopatra
Golden Retriver
33,85
10,00
5
30
Larsson Camilla
Cornelia
Kristaras Clever Cornelia
Engelsk Springer Spaniel
41,96
10,96
6
11
Wikstrand Amanda
Anja
Respons Gnistrande Glimt-Ten
Golden
48,35
17,35
7
5
Haga Robin
Mica
Mica
Blandras
50,88
19,88
8
20
Dahl Mikkelsen Elin
Birko
Cool-Toys Birko Beethowen
Collie
52,68
21,68
9
2
Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
48,43
22,43
Resultatlista för: Hoppklass 1 A / Medium
Antal starter: 9 varav 5 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 37 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
9
Hallgren Elisabet
Nova
Cirtap´s R-P Gravin Nilva V Sneeuw
Kooikerhondje
38,87
1,87
2
5
Manninerby Lina
Zelda
Woodie´s Bright Gloria
Shetland Sheepdog
42,88
10,88
3
11
Granath Kerstin
Davis
Bräkesås Dragon
Mellanpudel
39,07
12,07
4
2
Andersson Ylva
Zera
Samejäntans Zerafiina
Finsk Lapphund
49,28
12,28
Resultatlista för: Hoppklass 1 A / Small
Antal starter: 12 varav 4 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 37 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
11
Hoen Lene
Mikkel
Mikkel
Mittelspitz
37,04
0,04
2
10
Aregarn Tina
Bobbo
Seaball´s Black Wisdom
Dvärgpudel
37,74
0,74
3
8
Wikstrand Amanda
Amiteg´s Mirabella S
Amiteg´s Mirabella Silveröra
Cavalier King Charles Spaniel
38,35
1,35
4
14
Karlsson Pernilla
Bossy
Working Beauty´s Bossy Prince
Cavalier King Charles Spaniel
31,60
5,00
5
15
Strömmer Ulrika
Sabrina
Sabrina
Tysk Mittelspitz
34,06
5,00
6
13
Skoglund Monica
Ärtan
Trollborders Lilla Ärtan
Borderterrier
35,37
5,00
7
6
Grip Lotta
Milla
Milla
Papillon
36,08
5,00
8
1
Höij Carolina
Soya
Skäggfyrans Nypon
Griffon Belge
52,51
25,51
Resultatlista för: Hoppklass 1 B / Large
Antal starter: 22 varav 9 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 37 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
5
Östlund Veronica
Izla
Belgerac Gullan
Groenendael
24,60
0,00
2
21
Söderlund Ingalill
Nisse
Nisse
Blandras
31,97
0,00
3
7
Wikstrand Amanda
Anja
Respons Gnistrande Glimt-Ten
Golden
36,42
0,00
4
16
Haga Robin
Mica
Mica
Blandras
38,52
6,52
5
10
Bratt Marit
Vaari
Fidelis Karhuvaari
Finsk Lapphund
45,38
8,38
6
12
Dahl Mikkelsen Elin
Birko
Cool-Toys Birko Beethowen
Collie
41,82
9,82
7
3
Wahlin Sonja
Lura
Lura
Border Collie
31,34
10,00
8
6
Furst Magnus
Stella
Höökabo´s Quality
Worsteh
37,34
15,34
9
9
Ingholm Harriet
Voys
Crofter Holding´s Derringer
Australian Shepherd
37,74
15,74
10
25
Nilsson Amanda
Peg
Peg

2010-02-21 Resultat lydnad

Lydnad I(a), domare: Bosse Östlund
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 190 Nathalie Ädel med The Look Red-Hot Tiffany (REGV1466/2009) Border collie Malungs BHK
2 1. pris 185 Sofia Magnusson med Gränsvallarens Yin-Yang (REGV1129/2009) Border collie Sunne
3 1. pris 183 Malin Johansson med Cameron Royal Scarlet (S37277/2008) ISW
Terrier
Malungs BK
4 1. pris 181.5 Berit Jansson med Hexgårdens Manolito (REGV1703/2008) Border collie Filipstads BK
5 2. pris 158.5 Anna Lundell med Svea (98512002 2998890) Blandras Torsby BK
6 2. pris 154.5 Jenny Dunder med Schezzheims Mackan (S22121/2007) Schäfer Kils BK
7 3. pris 136 Yvonne Magnusson med Gladrags Huckleberry Finn (S33113/2006) Curly coated retriever Forshaga BK
8 3. pris 134 Malin Sjöström med Eriksro Chic Magic (S42753/2006) Norsk Lunde-
hund
Hammarö BK
9 3. pris 123.5 Elin Lorenz med Sävikens Candy Man MaEm (S21096/2008) Tollare Karlstad BK
10 3. pris 120 Maria Haglund med Berger LaMotte´s Chianti (S43469/2007) Briard Torsby BK
11 0 98 Anne Ekström med Aasvalls-Boxer Cornelia (N06789/2007) Boxer Norsk Boxer-
klubb
Lydnad II(a), domare: Bosse Östlund
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 172.00 Rebecka Barkskog med Conover´s Wild Trapper (S26719/2008) Flatcoated retriever Ludvika BK
2 2. pris 152.00 Anna Lindström med Wynntorps Carlin (S61190/2005) Golden retriever Arvika BK
3 3. pris 133.00 Brita Gehöör med Swinging Tails Spruce Goose (S19685/2006) Nova scotia duck tolling retriever Kils BK
4 3. pris 112.00 Ingrid Tomulevski med Shirwalk´s Canasta (S31741/2006) Boxer Norsk Boxerklubb
5 0 87.50 Lena Olsson med Skogstrollet`s 8 Look Smart (35308/2006) Australian Shepherd Torsby BK
bröt Petra Östlund med Happy Life Cumanda (S43138/2007) Pudel, mellan Forshaga BK
Lydnad III(a), domare: Bosse Östlund
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 273.50 Camilla Cederstedt med Björkmossens Wilda (S32609/2004) Rottweiler Kils BK
2 1. pris 260.00 Leif Wigren med Hoppjerkers Rock`n Roll Part Queen (S29340/2007) Flatcoated retriever Hagfors BK
3 0 190.00 Jenny Dunder med Kronvallarens Lill-Vickie (REGV1112/2008) Border collie Kils BK
Lydnad Elit(a), domare: Bosse Östlund
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 300.50 Susanne Bolinder med Anny Da Quinta De Calmac (REGV1530/2000) Border collie Kils BK
2 1. pris 295.00 Jouko Kinnunen med Skogsvallarens Hyss (REGV1578/2005) Border collie Kristinehamn BK
3 1. pris 279.00 Kristina Svensson med Blacknecks Zäta  (S33509/2003) Belgisk vallhund/Malinois Hammarö BK
4 1. pris 271.50 Agneta Danielsson med Vassruggens Ulv Uggesson (S34794/2007) Golden retriever Torsby BK
5 1. pris 264.50 Nathalie Ädel med GK Vallhund Detania Red Tea (REGV1466/2009) Border collie Malungs BHK
6 2. pris 251.00 Susanne Axelsson med Roscanaille´s Regina (21641/05) Australisk Kelpie Torsby BK
7 2. pris 232.00 Ulrica Lundgren med Flatterhaft Brake Pedal (S60091/2004) Flatcoated retriever Hammarö BK
8 2. pris 231.00 Lennart Jansson med Mandylike´s Promise (S37860/2007) Labrador retriever Kils BK
9 2. pris 229.00 Karina Holgersson med Dellenits St Moriz (S13590/2006) Dvärgschnauzer Hammarö BK
10 0 181.50 Hasse Bergqvist med Vassruggens Meglin Gjord (S19675/2003) Golden retriever Torsby BK

2010-01-09 Resultat agility

Torsby Brukshundklubb

Inofficell agilitytävling 9 januari 2010

Datum: 2010-01-09 Plats: Torsby Ridklubb
Tävlingsledare: Domare: Lars Sassner
Resultatlista för: Öppen Agilityklass A / Small
Antal starter: 8 varav 3 diskade Banlängd: 119 meter Idealtid: 52 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 14 Nilsson Jennie
Cucciolo Red Imola
Cucciolo Red Imola
Cavalier
37,68 0,00
2 11 Marklund Lollo
Tarzan
Madmax Absolute Most Wanted Hero
Chihuahua
45,39 0,00
3 10 Lundin Ellinor
Alma
Alma
Jack Russell Terrier
55,61 8,61
4 9 Enström Linda
Mejdåsens Flash Fant
Mejdåsens Flash Fantasy
Shetland Sheepdog
44,98 10,00
5 13 Andersson Christina
Amorf´s Nalle Boy
Amorf´s Nalle Boy
Bichon Frise
64,42 22,42
Resultatlista för: Öppen Agilityklass A / Medium
Antal starter: 3 varav 1 diskade Banlängd: 119 meter Idealtid: 50 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 2 Gunndahl Maria
Working Beautys Attr
Working Beautys Attractive Prince
Cavalier King Charles Spaniel
40,91 5,00
2 4 Högström Natalie
Armani
Armani
Shetland Sheepdog
37,25 10,00
Resultatlista för: Öppen Agilityklass A / Large
Antal starter: 14 varav 7 diskade Banlängd: 119 meter Idealtid: 52 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 15 Ädel Nathalie
Tea
Detania Red Tea
Border collie
26,80 0,00
2 3 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
36,38 0,00
3 18 Edekrans Anja
Pricken
Maximilian
Blandras
39,77 0,00
4 9 Balkåsen Helene
Lajza
Lajza
Blandras
40,34 0,00
5 2 Björkman AnnaKarin
Landsrönningens Casp
Landsrönningens Casper
Golden
38,47 5,00
6 10 Wikström AnnaKarin
Anja
Anja
Blandras
42,40 5,00
7 16 Pettersson Madeleine
Landsrönningens Cleo
Landsrönningens Cleopatra
Golden Retriver
35,99 10,00
Resultatlista för: Öppen Agilityklass B / Small
Antal starter: 8 varav 3 diskade Banlängd: Saknas Idealtid: 00 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 1 Marklund Lollo
Tarzan
Madmax Absolute Most Wanted Hero
Chihuahua
51,58 6,58
2 3 Erlandsson Cathrin
Filippa
Zolohouse Qva
Cavalier King Charles Spaniel
49,59 10,00
3 14 Enström Linda
Mejdåsens Flash Fant
Mejdåsens Flash Fantasy
Shetland Sheepdog
36,78 5,00
4 6 Andersson Christina
Amorf´s Nalle Boy
Amorf´s Nalle Boy
Bichon Frise
51,78 11,78
5 5 Nilsson Jennie
Cucciolo Red Imola
Cucciolo Red Imola
Cavalier
39,08 5,00
Resultatlista för: Öppen Agilityklass B / Medium
Antal starter: 4 varav 2 diskade Banlängd: 119 meter Idealtid: 50 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 1 Högström Natalie
Armani
Armani
Shetland Sheepdog
30,63 0,00
2 4 Aregarn Tina
Coriolan´s Olympic F
Coriolan´s Olympic Felix Sanchez
Mellanpudel
28,66 5,00
Resultatlista för: Öppen Agilityklass B / Large
Antal starter: 15 varav 7 diskade Banlängd: 119 meter Idealtid: 50 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 13 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
36,71 0,00
2 2 Pettersson Madeleine
Landsrönningens Cleo
Landsrönningens Cleopatra
Golden Retriver
33,35 5,00
3 8 Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
39,32 5,00
4 3 Edekrans Anja
Ester
Ester
Blandras
37,44 10,00
5 21 Balkåsen Helene
Lajza
Greta
Blandras
42,65 10,00
6 5 Olsson Lennart
Yatzy
Yatzy
Blandras
51,63 11,63
7 14 Wikström AnnaKarin
Anja
Anja
Blandras
44,31 15,00
8 4 Brunzell Sandra
Tosca
Tosca
Blandras
58,81 18,81
Resultatlista för: Öppen Hoppklass A / Small
Antal starter: 7 varav 4 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 9 Erlandsson Cathrin
Filippa
Zolohouse Qva
Cavalier King Charles Spaniel
40,16 1,16
2 5 Marklund Lollo
Tarzan
Madmax Absolute Most Wanted Hero
Chihuahua
44,99 10,99
3 1 Andersson Christina
Amorf´s Nalle Boy
Amorf´s Nalle Boy
Bichon Frise
69,37 45,37
Resultatlista för: Öppen Hoppklass A / Medium
Antal starter: 4 varav 3 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 3 Aregarn Tina
Coriolan´s Olympic F
Coriolan´s Olympic Felix Sanchez
Mellanpudel
25,09 0,00
Resultatlista för: Öppen Hoppklass A / Large
Antal starter: 14 varav 8 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 8 Ädel Nathalie
Tea
Detania Red Tea
Border collie
23,33 0,00
2 1 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
24,84 0,00
3 5 Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
38,75 5,00
4 18 Edekrans Anja
Wilma
Wilma
Blandras
38,02 10,00
5 12 Pettersson Madeleine
Landsrönningens Cleo
Landsrönningens Cleopatra
Golden Retriver
41,05 12,05
6 20 Walfridsson Hanna
Leo
Leo
Blandras
55,17 26,17
Resultatlista för: Öppen Hoppklass B / Small
Antal starter: 7 varav 4 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 6 Östberg Anna
Mira
Mira
Jack Russell Terrier
30,36 0,00
2 12 Lundin Ellinor
Alma
Alma
Jack Russell Terrier
42,05 3,05
3 9 Marklund Lollo
Tarzan
Madmax Absolute Most Wanted Hero
Chihuahua
61,46 27,46
Resultatlista för: Öppen Hoppklass B / Medium
Antal starter: 4 varav 2 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 2 Aregarn Tina
Coriolan´s Olympic F
Coriolan´s Olympic Felix Sanchez
Mellanpudel
24,20 0,00
2 1 Högström Natalie
Armani
Armani
Shetland Sheepdog
30,47 0,00
Resultatlista för: Öppen Hoppklass B / Large
Antal starter: 13 varav 8 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 1 Björkman AnnaKarin
Landsrönningens Casp
Landsrönningens Casper
Golden
33,90 0,00
2 4 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
25,28 5,00
3 6 Ädel Nathalie
Tea
Detania Red Tea
Border collie
27,45 5,00
4 16 Edekrans Anja
Ester
Ester
Blandras
34,26 5,00
5 3 Edekrans Anja
Pricken
Maximilian
Blandras
34,90 5,00

Ingela på väg mot SM

Du har väl inte missat att vår egen Ingela Renhult är på god väg mot SM i lydnad? Ingela och Woodlooks Divine “Lova” ligger som första reserv på deltagarlistan och har därmed mycket goda chanser att få tävla.

Lydnads-SM går av stapeln 12-14 juni på Karlskrona BK och arrangeras av SBK Blekinge distrikt. Har du möjlighet att åka dit, glöm inte banderollerna!

Ingela Renhult