PM Agilitytävling 8 januari

VÄLKOMMEN TILL
INOFFICIELL AGILITYTÄVLING

Lördagen den 8 januari 2010

Arrangör: Torsby Brukshundklubb
Plats: Torsby Ridklubb

Anmälan från: 08:00
Första banvandring:
08:40
Domargenomgång
: 08:50
Första start:
09:00
Domare:
Lars Sassner

Startordning under dagen:
Öppen agility A small
Öppen agility A medium
Öppen agility A large
Öppen agility B large
Öppen agility B medium
Öppen agility B small
Öppen hopp A small
Öppen hopp A medium
Öppen hopp A large
Öppen hopp B large
Öppen hopp B medium
Öppen hopp B small

Information

  • Det finns uppvärmt rum där man kan ha sin hund i bur mellan loppen.
  • Vi kommer att sätta upp listor där ni markerar att ni är där. Alla ändringar ska dock anmälas i sekretariatet.
  • Vaccinationskontroll samt IDkontroll sker på slumpvis utvalda hundar som är markerade i startlistorna.
  • Vaccinationskontrollen och IDkontrollen görs i sekretariatet innan start.
  • Prisutdelningen kommer att äga rum i slutet av dagen då alla hundar gått i mål.
  • Cafeterian är öppen med möjlighet att köpa korv m bröd,
  • kaffe/dricka med fika mm.
  • Vi kommer även att sälja varm soppa med bröd till lunch.

Glöm inte vaccinationsintyget.

Frågor
Camilla Larsson, 070-34 60057, milliz78@hotmail.com

Välkommen!

Vägbeskrivning:
Från Karlstad – E45 norrut, när ni kommer till Toriarondellen kör rakt fram, förbi skidtunneln och sväng höger Riksväg 239  sväng sedan av mot “Ridskola”.
Från Hagfors – kör Riksväg 239 mot Torsby – innan ni kommer ut på E 45, sväng vänster mot “Ridskola”.

Agilitytävlingar 8 januari

Torsby Brukshundklubb inbjuder till inofficiell agilitytävling lördagen den 8 januari 2011.

Plats: Torsby Ridklubb.

2 x öppen agilityklass och 2 x öppen hoppklass samtliga storlekar.

Förlängd anmälningstid: Anmälan och betalning senast 31 december via vår hemsida www.torsbybk.com och PG 791238-9

(OBS! När du anmäler dig kan du skriva i 1 klass och sedan lämna meddelande om hur många starter du vill göra.)

Startavgift: 55:- / start

Det finns möjlighet att ha hundar i bur i uppvärmt rum.

PM skickas inte ut till tävlande utan läggs ut på klubbens hemsida www.torsbybk.com senast en vecka innan tävlingen.

Vid frågor kontakta Camilla Larsson

milliz78@hotmail.com eller 070-34 60057

2010-05-15 Resultat agility

Datum: 2010-05-15 Plats: Torsby Bk
Tävlingsledare: Lars Sassner Domare: Anders Larsson
Resultatlista för: Agilityklass 1 A / Large
Antal starter: 26 varav 14 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
3
Östlund Veronica
Izla
Belgerac Gullan
Groenendael
30,79
0,00
2
11
Björkman AnnaKarin
Casper
Landsrönningens Casper
Golden
32,91
0,00
3
18
Dahl Mikkelsen Elin
Birko
Cool-Toys Birko Beethowen
Collie
41,75
0,00
4
28
Törnros IngMarie
Wilma
Wilma
Blandras
29,61
5,00
5
19
Norström Forsberg Jeanette
Hobbe
Kronvallaren Hobbe
Border Collie
33,43
5,00
6
1
Ingholm Harriet
Voys
Crofter Holding´s Derringer
Australian Shepherd
42,35
5,35
7
16
Haga Robin
Mica
Mica
Blandras
45,20
8,20
8
13
Bratt Marit
Vaari
Fidelis Karhuvaari
Finsk Lapphund
46,69
9,69
9
26
Nilsson Amanda
Peg
Peg
Border Collie
42,43
10,43
10
10
Emilsson Ellinore
Flisan
Johanna
Blandras
29,35
20,00
11
5
Holmström Carola
Putte
Putte
Blandras
52,36
20,36
12
20
Öhrling Sara
Vila
Hold em Miss-vila
Border Collie
33,08
25,00
Resultatlista för: Agilityklass 1 A / Medium
Antal starter: 12 varav 7 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
9
Manninerby Lina
Zelda
Woodie´s Bright Gloria
Shetland Sheepdog
39,83
0,00
2
5
Andersson Ylva
Zera
Samejäntans Zerafiina
Finsk Lapphund
43,41
1,41
3
2
Jakobsson Monica
Rufsa
Hunky-Dory Corona Pelosa
Lagotto Romagnolo
44,34
2,34
4
14
Jakobsson Monica
Tazzi
Hunky Dory Bella Donnatella
Lagotto
42,37
5,37
5
15
Hedlund Annette
Charlie
Storkens Black Jack
Cavalier king charles spaniel
48,65
11,65
Resultatlista för: Agilityklass 1 A / Small
Antal starter: 14 varav 9 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
14
Skoglund Monica
Ärtan
Trollborders Lilla Ärtan
Borderterrier
32,70
0,00
2
8
Wikstrand Amanda
Amiteg´s Mirabella S
Amiteg´s Mirabella Silveröra
Cavalier King Charles Spaniel
40,52
0,00
3
10
Östberg Anna
Mira
Mira
Blandras
37,80
5,00
4
11
Torstensson Björlin Felicia
Fruxa
Fruxa
Jack Russel
39,80
10,00
5
3
Höij Carolina
Soya
Skäggfyrans Nypon
Griffon Belge
52,87
15,87
Resultatlista för: Agilityklass 1 B / Large
Antal starter: 24 varav 16 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
17
Östlund Veronica
Izla
Belgerac Gullan
Groenendael
29,42
0,00
2
12
Björkman AnnaKarin
Casper
Landsrönningens Casper
Golden
35,58
5,00
3
9
Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
40,87
5,00
4
8
Haga Robin
Mica
Mica
Blandras
45,76
13,76
5
25
Nilsson Amanda
Peg
Peg
Border Collie
43,60
16,60
6
24
Friberg Sanna
Misty
Kreivis Legend Nosey Kate
Australian Shepherd
46,33
19,33
7
13
Dahl Mikkelsen Elin
Birko
Cool-Toys Birko Beethowen
Collie
56,21
34,21
8
22
Wilhelmsson Laila
Indigo
Boisterous Indigo Blue
Schapendoes
73,01
51,01
Resultatlista för: Agilityklass 1 B / Medium
Antal starter: 12 varav 7 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
3
Manninerby Lina
Zelda
Woodie´s Bright Gloria
Shetland Sheepdog
47,12
5,12
2
5
Andersson Ylva
Zera
Samejäntans Zerafiina
Finsk Lapphund
48,80
6,80
3
14
Jakobsson Monica
Tazzi
Hunky Dory Bella Donnatella
Lagotto
45,04
8,04
4
8
Jakobsson Monica
Rufsa
Hunky-Dory Corona Pelosa
Lagotto Romagnolo
61,19
29,19
5
10
Kringlund Agneta
Ozzy
Gallos Ozzy
Blandras
71,83
54,83
Resultatlista för: Agilityklass 1 B / Small
Antal starter: 14 varav 9 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 42 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
4
Nygren Linda
Madicken
Blackbooster Sheså´s Madonna
Blandras
40,27
0,00
2
8
Hoen Lene
Mikkel
Mikkel
Mittelspitz
41,45
5,00
3
16
Östberg Anna
Mira
Mira
Blandras
39,21
10,00
4
5
Erlandsson Cathrin
Filippa
Zolohouse Qva
Cavalier King Charles Spaniel
58,73
26,73
5
1
Wikstrand Amanda
Amiteg´s Mirabella S
Amiteg´s Mirabella Silveröra
Cavalier King Charles Spaniel
61,78
29,78
Resultatlista för: Hoppklass 1 A / Large
Antal starter: 27 varav 18 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 36 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
31
Törnros IngMarie
Wilma
Wilma
Blandras
30,35
0,00
2
7
Östlund Veronica
Izla
Belgerac Gullan
Groenendael
25,60
5,00
3
12
Emilsson Ellinore
Flisan
Johanna
Blandras
30,75
5,00
4
18
Pettersson Madeleine
Nellie
Landsrönningens Cleopatra
Golden Retriver
33,85
10,00
5
30
Larsson Camilla
Cornelia
Kristaras Clever Cornelia
Engelsk Springer Spaniel
41,96
10,96
6
11
Wikstrand Amanda
Anja
Respons Gnistrande Glimt-Ten
Golden
48,35
17,35
7
5
Haga Robin
Mica
Mica
Blandras
50,88
19,88
8
20
Dahl Mikkelsen Elin
Birko
Cool-Toys Birko Beethowen
Collie
52,68
21,68
9
2
Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
48,43
22,43
Resultatlista för: Hoppklass 1 A / Medium
Antal starter: 9 varav 5 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 37 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
9
Hallgren Elisabet
Nova
Cirtap´s R-P Gravin Nilva V Sneeuw
Kooikerhondje
38,87
1,87
2
5
Manninerby Lina
Zelda
Woodie´s Bright Gloria
Shetland Sheepdog
42,88
10,88
3
11
Granath Kerstin
Davis
Bräkesås Dragon
Mellanpudel
39,07
12,07
4
2
Andersson Ylva
Zera
Samejäntans Zerafiina
Finsk Lapphund
49,28
12,28
Resultatlista för: Hoppklass 1 A / Small
Antal starter: 12 varav 4 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 37 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
11
Hoen Lene
Mikkel
Mikkel
Mittelspitz
37,04
0,04
2
10
Aregarn Tina
Bobbo
Seaball´s Black Wisdom
Dvärgpudel
37,74
0,74
3
8
Wikstrand Amanda
Amiteg´s Mirabella S
Amiteg´s Mirabella Silveröra
Cavalier King Charles Spaniel
38,35
1,35
4
14
Karlsson Pernilla
Bossy
Working Beauty´s Bossy Prince
Cavalier King Charles Spaniel
31,60
5,00
5
15
Strömmer Ulrika
Sabrina
Sabrina
Tysk Mittelspitz
34,06
5,00
6
13
Skoglund Monica
Ärtan
Trollborders Lilla Ärtan
Borderterrier
35,37
5,00
7
6
Grip Lotta
Milla
Milla
Papillon
36,08
5,00
8
1
Höij Carolina
Soya
Skäggfyrans Nypon
Griffon Belge
52,51
25,51
Resultatlista för: Hoppklass 1 B / Large
Antal starter: 22 varav 9 diskade Banlängd: 122 meter Idealtid: 37 sek
Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
5
Östlund Veronica
Izla
Belgerac Gullan
Groenendael
24,60
0,00
2
21
Söderlund Ingalill
Nisse
Nisse
Blandras
31,97
0,00
3
7
Wikstrand Amanda
Anja
Respons Gnistrande Glimt-Ten
Golden
36,42
0,00
4
16
Haga Robin
Mica
Mica
Blandras
38,52
6,52
5
10
Bratt Marit
Vaari
Fidelis Karhuvaari
Finsk Lapphund
45,38
8,38
6
12
Dahl Mikkelsen Elin
Birko
Cool-Toys Birko Beethowen
Collie
41,82
9,82
7
3
Wahlin Sonja
Lura
Lura
Border Collie
31,34
10,00
8
6
Furst Magnus
Stella
Höökabo´s Quality
Worsteh
37,34
15,34
9
9
Ingholm Harriet
Voys
Crofter Holding´s Derringer
Australian Shepherd
37,74
15,74
10
25
Nilsson Amanda
Peg
Peg

2010-02-21 Resultat lydnad

Lydnad I(a), domare: Bosse Östlund
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 190 Nathalie Ädel med The Look Red-Hot Tiffany (REGV1466/2009) Border collie Malungs BHK
2 1. pris 185 Sofia Magnusson med Gränsvallarens Yin-Yang (REGV1129/2009) Border collie Sunne
3 1. pris 183 Malin Johansson med Cameron Royal Scarlet (S37277/2008) ISW
Terrier
Malungs BK
4 1. pris 181.5 Berit Jansson med Hexgårdens Manolito (REGV1703/2008) Border collie Filipstads BK
5 2. pris 158.5 Anna Lundell med Svea (98512002 2998890) Blandras Torsby BK
6 2. pris 154.5 Jenny Dunder med Schezzheims Mackan (S22121/2007) Schäfer Kils BK
7 3. pris 136 Yvonne Magnusson med Gladrags Huckleberry Finn (S33113/2006) Curly coated retriever Forshaga BK
8 3. pris 134 Malin Sjöström med Eriksro Chic Magic (S42753/2006) Norsk Lunde-
hund
Hammarö BK
9 3. pris 123.5 Elin Lorenz med Sävikens Candy Man MaEm (S21096/2008) Tollare Karlstad BK
10 3. pris 120 Maria Haglund med Berger LaMotte´s Chianti (S43469/2007) Briard Torsby BK
11 0 98 Anne Ekström med Aasvalls-Boxer Cornelia (N06789/2007) Boxer Norsk Boxer-
klubb
Lydnad II(a), domare: Bosse Östlund
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 172.00 Rebecka Barkskog med Conover´s Wild Trapper (S26719/2008) Flatcoated retriever Ludvika BK
2 2. pris 152.00 Anna Lindström med Wynntorps Carlin (S61190/2005) Golden retriever Arvika BK
3 3. pris 133.00 Brita Gehöör med Swinging Tails Spruce Goose (S19685/2006) Nova scotia duck tolling retriever Kils BK
4 3. pris 112.00 Ingrid Tomulevski med Shirwalk´s Canasta (S31741/2006) Boxer Norsk Boxerklubb
5 0 87.50 Lena Olsson med Skogstrollet`s 8 Look Smart (35308/2006) Australian Shepherd Torsby BK
bröt Petra Östlund med Happy Life Cumanda (S43138/2007) Pudel, mellan Forshaga BK
Lydnad III(a), domare: Bosse Östlund
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 273.50 Camilla Cederstedt med Björkmossens Wilda (S32609/2004) Rottweiler Kils BK
2 1. pris 260.00 Leif Wigren med Hoppjerkers Rock`n Roll Part Queen (S29340/2007) Flatcoated retriever Hagfors BK
3 0 190.00 Jenny Dunder med Kronvallarens Lill-Vickie (REGV1112/2008) Border collie Kils BK
Lydnad Elit(a), domare: Bosse Östlund
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 300.50 Susanne Bolinder med Anny Da Quinta De Calmac (REGV1530/2000) Border collie Kils BK
2 1. pris 295.00 Jouko Kinnunen med Skogsvallarens Hyss (REGV1578/2005) Border collie Kristinehamn BK
3 1. pris 279.00 Kristina Svensson med Blacknecks Zäta  (S33509/2003) Belgisk vallhund/Malinois Hammarö BK
4 1. pris 271.50 Agneta Danielsson med Vassruggens Ulv Uggesson (S34794/2007) Golden retriever Torsby BK
5 1. pris 264.50 Nathalie Ädel med GK Vallhund Detania Red Tea (REGV1466/2009) Border collie Malungs BHK
6 2. pris 251.00 Susanne Axelsson med Roscanaille´s Regina (21641/05) Australisk Kelpie Torsby BK
7 2. pris 232.00 Ulrica Lundgren med Flatterhaft Brake Pedal (S60091/2004) Flatcoated retriever Hammarö BK
8 2. pris 231.00 Lennart Jansson med Mandylike´s Promise (S37860/2007) Labrador retriever Kils BK
9 2. pris 229.00 Karina Holgersson med Dellenits St Moriz (S13590/2006) Dvärgschnauzer Hammarö BK
10 0 181.50 Hasse Bergqvist med Vassruggens Meglin Gjord (S19675/2003) Golden retriever Torsby BK

2010-01-09 Resultat agility

Torsby Brukshundklubb

Inofficell agilitytävling 9 januari 2010

Datum: 2010-01-09 Plats: Torsby Ridklubb
Tävlingsledare: Domare: Lars Sassner
Resultatlista för: Öppen Agilityklass A / Small
Antal starter: 8 varav 3 diskade Banlängd: 119 meter Idealtid: 52 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 14 Nilsson Jennie
Cucciolo Red Imola
Cucciolo Red Imola
Cavalier
37,68 0,00
2 11 Marklund Lollo
Tarzan
Madmax Absolute Most Wanted Hero
Chihuahua
45,39 0,00
3 10 Lundin Ellinor
Alma
Alma
Jack Russell Terrier
55,61 8,61
4 9 Enström Linda
Mejdåsens Flash Fant
Mejdåsens Flash Fantasy
Shetland Sheepdog
44,98 10,00
5 13 Andersson Christina
Amorf´s Nalle Boy
Amorf´s Nalle Boy
Bichon Frise
64,42 22,42
Resultatlista för: Öppen Agilityklass A / Medium
Antal starter: 3 varav 1 diskade Banlängd: 119 meter Idealtid: 50 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 2 Gunndahl Maria
Working Beautys Attr
Working Beautys Attractive Prince
Cavalier King Charles Spaniel
40,91 5,00
2 4 Högström Natalie
Armani
Armani
Shetland Sheepdog
37,25 10,00
Resultatlista för: Öppen Agilityklass A / Large
Antal starter: 14 varav 7 diskade Banlängd: 119 meter Idealtid: 52 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 15 Ädel Nathalie
Tea
Detania Red Tea
Border collie
26,80 0,00
2 3 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
36,38 0,00
3 18 Edekrans Anja
Pricken
Maximilian
Blandras
39,77 0,00
4 9 Balkåsen Helene
Lajza
Lajza
Blandras
40,34 0,00
5 2 Björkman AnnaKarin
Landsrönningens Casp
Landsrönningens Casper
Golden
38,47 5,00
6 10 Wikström AnnaKarin
Anja
Anja
Blandras
42,40 5,00
7 16 Pettersson Madeleine
Landsrönningens Cleo
Landsrönningens Cleopatra
Golden Retriver
35,99 10,00
Resultatlista för: Öppen Agilityklass B / Small
Antal starter: 8 varav 3 diskade Banlängd: Saknas Idealtid: 00 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 1 Marklund Lollo
Tarzan
Madmax Absolute Most Wanted Hero
Chihuahua
51,58 6,58
2 3 Erlandsson Cathrin
Filippa
Zolohouse Qva
Cavalier King Charles Spaniel
49,59 10,00
3 14 Enström Linda
Mejdåsens Flash Fant
Mejdåsens Flash Fantasy
Shetland Sheepdog
36,78 5,00
4 6 Andersson Christina
Amorf´s Nalle Boy
Amorf´s Nalle Boy
Bichon Frise
51,78 11,78
5 5 Nilsson Jennie
Cucciolo Red Imola
Cucciolo Red Imola
Cavalier
39,08 5,00
Resultatlista för: Öppen Agilityklass B / Medium
Antal starter: 4 varav 2 diskade Banlängd: 119 meter Idealtid: 50 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 1 Högström Natalie
Armani
Armani
Shetland Sheepdog
30,63 0,00
2 4 Aregarn Tina
Coriolan´s Olympic F
Coriolan´s Olympic Felix Sanchez
Mellanpudel
28,66 5,00
Resultatlista för: Öppen Agilityklass B / Large
Antal starter: 15 varav 7 diskade Banlängd: 119 meter Idealtid: 50 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 13 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
36,71 0,00
2 2 Pettersson Madeleine
Landsrönningens Cleo
Landsrönningens Cleopatra
Golden Retriver
33,35 5,00
3 8 Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
39,32 5,00
4 3 Edekrans Anja
Ester
Ester
Blandras
37,44 10,00
5 21 Balkåsen Helene
Lajza
Greta
Blandras
42,65 10,00
6 5 Olsson Lennart
Yatzy
Yatzy
Blandras
51,63 11,63
7 14 Wikström AnnaKarin
Anja
Anja
Blandras
44,31 15,00
8 4 Brunzell Sandra
Tosca
Tosca
Blandras
58,81 18,81
Resultatlista för: Öppen Hoppklass A / Small
Antal starter: 7 varav 4 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 9 Erlandsson Cathrin
Filippa
Zolohouse Qva
Cavalier King Charles Spaniel
40,16 1,16
2 5 Marklund Lollo
Tarzan
Madmax Absolute Most Wanted Hero
Chihuahua
44,99 10,99
3 1 Andersson Christina
Amorf´s Nalle Boy
Amorf´s Nalle Boy
Bichon Frise
69,37 45,37
Resultatlista för: Öppen Hoppklass A / Medium
Antal starter: 4 varav 3 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 3 Aregarn Tina
Coriolan´s Olympic F
Coriolan´s Olympic Felix Sanchez
Mellanpudel
25,09 0,00
Resultatlista för: Öppen Hoppklass A / Large
Antal starter: 14 varav 8 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 8 Ädel Nathalie
Tea
Detania Red Tea
Border collie
23,33 0,00
2 1 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
24,84 0,00
3 5 Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
38,75 5,00
4 18 Edekrans Anja
Wilma
Wilma
Blandras
38,02 10,00
5 12 Pettersson Madeleine
Landsrönningens Cleo
Landsrönningens Cleopatra
Golden Retriver
41,05 12,05
6 20 Walfridsson Hanna
Leo
Leo
Blandras
55,17 26,17
Resultatlista för: Öppen Hoppklass B / Small
Antal starter: 7 varav 4 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 6 Östberg Anna
Mira
Mira
Jack Russell Terrier
30,36 0,00
2 12 Lundin Ellinor
Alma
Alma
Jack Russell Terrier
42,05 3,05
3 9 Marklund Lollo
Tarzan
Madmax Absolute Most Wanted Hero
Chihuahua
61,46 27,46
Resultatlista för: Öppen Hoppklass B / Medium
Antal starter: 4 varav 2 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 2 Aregarn Tina
Coriolan´s Olympic F
Coriolan´s Olympic Felix Sanchez
Mellanpudel
24,20 0,00
2 1 Högström Natalie
Armani
Armani
Shetland Sheepdog
30,47 0,00
Resultatlista för: Öppen Hoppklass B / Large
Antal starter: 13 varav 8 diskade Banlängd: 117 meter Idealtid: 39 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 1 Björkman AnnaKarin
Landsrönningens Casp
Landsrönningens Casper
Golden
33,90 0,00
2 4 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
25,28 5,00
3 6 Ädel Nathalie
Tea
Detania Red Tea
Border collie
27,45 5,00
4 16 Edekrans Anja
Ester
Ester
Blandras
34,26 5,00
5 3 Edekrans Anja
Pricken
Maximilian
Blandras
34,90 5,00

Klubbmästerskap i agility

Lördagen den 10 oktober kör vi klubbmästerskap i agility på Torsby BK.

1 x öppen agilityklass (utan vipp)
1 x öppen hoppklass
Startavgift: 50 kr/ start ( betalas på plats)

Anmälan senast onsdag 7 oktober till Camilla på milliz78@hotmail.com
Ange vid anmälan: hundens namn, regnr, storleksklass, antal starter, ras, samt förarens namn.

Vi kör tävlingen i vår hage och hoppas på många tävlande, nybörjare och rutinerade, med hundar över 18 månader.

På tävlingsdagen gäller följande:
Anmälan/betalning senast kl 08.30
Första Banvandring: kl 08.45
Första start: 09.00

Frågor ring Camilla 070-34 60057 eller Mona 070 – 35 60 533

Vi hoppas på en trevlig dag och önskar både tävlande och publik välkomna!

agility_aug09_21

Felmeddelande vid tävlingsanmälan

När du anmäler dig till en tävling hos oss via hemsidan får du just nu ett felmeddelande som säger “The system cannot find the file specified.”.

Trots detta felmeddelande kommer din anmälan fram till oss, så du behöver bara anmäla en gång. Felmeddelandet är ett tillfälligt problem som vi jobbar på att lösa så fort som möjligt.

Lycka till du som anmäler till tävling hos oss!

UPPDATERING: Nu fungerar tävlingsformuläret som vanligt igen, och inget felmeddelande ska dyka upp när du anmäler dig till tävling via vårt formulär.

Ingela på väg mot SM

Du har väl inte missat att vår egen Ingela Renhult är på god väg mot SM i lydnad? Ingela och Woodlooks Divine “Lova” ligger som första reserv på deltagarlistan och har därmed mycket goda chanser att få tävla.

Lydnads-SM går av stapeln 12-14 juni på Karlskrona BK och arrangeras av SBK Blekinge distrikt. Har du möjlighet att åka dit, glöm inte banderollerna!

Ingela Renhult