Inbjudan till inoff. agilitytävling, Sörmons Hundklubb

Sörmons Hundklubb KKk bjuder in till inofficiell agilitytävling:

Plats: Lillerud (ridhuset), 660 50 Vålberg
Datum: 2013-03-16
Klasser: Agilityklass 1 Hoppklass 1
Domare: Mats Press
Anmälan: Anmälan och betalning senast 2013-03-02
Avgift: 55 kr inkl. Inomhustillägg
PM: Finns på hemsidan och SBK Tävling senast en vecka innan tävlingen
Kontakt: Marie Bankhed mejl: tavlingskommitten@hotmail.se mobil: 073-801 33 00

Träningstävlingar i Värmland

Ett gäng värmländska brukshundklubbar har på Sunne Brukshundklubbs initiativ gått samman för att köra gemensamma träningstävlingar. Dessa tillfällen kommer att gå av stapeln ca en gång per månad, och varje månad ansvarar en av klubbarna för arrangemanget.

Ingen föranmälan krävs, dyk bara upp på plats när det är dags. Ingen kostnad. Exakta datum för varje klubb meddelas så snart detta är spikat.

Ingen föranmälan krävs, dyk bara upp på plats när det är dags. Ingen kostnad. Exakta datum för varje klubb meddelas så snart detta är spikat. Alla är varmt välkomna!

September
Klubb: 
Sunne BK
Datum:
 Lördag 22 september
Samling: 
09.00
Frågor: 
Linda Johansson, 0565-10356

Oktober
Klubb: 
Årjäng
Datum:
 Info kommer
Samling: 
Info kommer
Frågor:
 Info kommer

November 
Klubb: Torsby BK
Datum: 
4 november
Samling: 10.00
Frågor: Ray Olsson, 070-756 09 25

December
Klubb: 
Grums
Datum:
 Info kommer
Samling: 
Info kommer
Frågor:
 Info kommer

Januari 2013
Klubb: 
Kil
Datum:
 Info kommer
Samling: 
Info kommer
Frågor:
 Info kommer

Februari
Klubb: 
Arvika
Datum:
 Info kommer
Samling: 
Info kommer
Frågor:
 Info kommer

Mars
Klubb: 
Munkfors
Datum:
 Info kommer
Samling: 
Info kommer
Frågor:
 Info kommer

April
Klubb: 
Filipstad
Datum:
 Info kommer
Samling: 
Info kommer
Frågor:
 Info kommer

Mars
Klubb: 
Hagfors
Datum:
 Info kommer
Samling: 
Info kommer
Frågor:
 Info kommer

Klubbmästerskap 2012

Välkommen på klubbmästerskap på Torsby BK lördag 15 september.

  • Samling kl 09.00 för de som ska tävla spår.
  • Samling kl 13.00 för de som ska tävla lydnad.
  • Samling kl 16.00 för de som ska tävla agility.

Bruks(spår) och lydnad döms av Gunnar Claesson.
Agility döms av Lars Olsson.

Ingen startavgift tas ut – istället finns hamburgare med bröd att köpa för 20:- där vinsten av försäljningen går till domararvode.

Ca 18.00 samlas vi i klubbstugan för knytis där var och en tar med sin mat och dryck. Kaffe & kaka bjuder klubben på.

Välkomna till en härlig heldag på klubben!
/Tävlingskommitén och Styrelsen

PM Agility

VÄLKOMMEN TILL OFFICIELL AGILITYTÄVLING
Lördagen den 7 januari 2012
Arrangör: Torsby Brukshundklubb
Plats: Torsby Ridklubb

Anmälan från: 07:30
Inmätning kl: 08:15
Första banvandring:08:40
Domargenomgång: 08:50
Första start: 09:00
Domare: Lars Sassner
Tävlingsledare: Mats Press

Startordning/antal starter:

Hoppklass 1 small 15 starter
Hoppklass 1 medium 15 starter
Hoppklass 1 large 41 starter

Agilityklass 1 Large 44 starter
Agilityklass 1 medium 14 starter
Agilityklass 1 Small 18 starter

Prisutdelning Hoppklass 1 & Agilityklass 1.

Agilityklass 2 small 12 starter
Agilityklass 2 medium 11 starter
Agilityklass 2 large 16 starter

Hoppklass 2 Large 18 starter
Hoppklass 2 medium 8 starter
Hoppklass 2 Small 15 starter

Vi kommer att sätta upp listor där ni markerar att ni är där. Alla förändringar ska dock anmälas i sekretariatet.

Vaccinationskontroll samt IDkontroll sker på slumpvis utvalda hundar som är markerade i startlistorna.

Vaccinationskontrollen och IDkontrollen görs i sekretariatet innan start.

Prisutdelningen för klass 1 görs innan klass 2 startar. Prisutdelning för klass 2 görs i slutet av dagen.

Det kommer att finnas möjlighet att ha hund i bur i uppvärmt rum om kylan tränger på.

Cafeterian är öppen med möjlighet att köpa korv m bröd, smörgåsar, kaffe/dricka med fika mm.

Frågor: Camilla Larsson 070-34 60057, milliz78@hotmail.com

Glöm inte vaccinationsintyget.
Välkomna!

Vägbeskrivning

Inbjudan till officiell agilitytävling

Torsby Brukshundklubb inbjuder till officiell agilitytävling
När? Lördagen den 7 januari 2012.
Var? Torsby Ridklubb.

Agilityklass 1, hoppklass 1 och agilityklass 2, hoppklass 2 samtliga storlekar.

Anmälan och betalning
Senast 7 december via www.sbktavling.se och postgiro 791238-9

Startavgift: 70:- / start

Det finns möjlighet att ha hundar i bur i uppvärmt rum.

OBS! PM kommer inte att skickas ut till tävlande utan läggs ut på sbktävling samt klubbens hemsida www.torsbybk.com senast en vecka innan tävlingen.

Vid frågor kontakta Camilla Larsson
milliz78@hotmail.com eller 070-34 60057

Torsby BK’s klubbmästerskap 2011

Torsby Brukshundsklubbs KM

Datum: 24-25 sept

Anmälan skrivs upp på anslagstavlan vid klubben, avgift betalas på plats (50:-). Senaste anmälningsdag är den 21 sept.

LÖRD: Lydnad & Agility
SÖND: Bruks.
OBS! blir det få anmälda hålls tävlingen endast en dag!

Lörd kl 19.00 är det tacobuffé framdukat till självkostnadspris á 50:-

VARMT VÄLKOMMEN!

Har ni några frågor var vänligen kontakta tävlingskommittén.


2011-07-07 Resultat lydnad klass 1-Elit

Torsby Brukshundklubb
2011-07-06, Torsby BK kvällslydnadstävling

Lydnad I(a), domare: Conny Isebark
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 183.50 Jessica Andersson med Reducks Visa i vinden (S66797/2009) Golden retriever hammarö BK
2 1. pris 167.00 Annika Wikenström med Indra (REGV1495/2005) Border collie Torsby BK
3 1. pris 160.00 Sophia Adrian med whyalla`s Hugo (S52692/2008) Australisk Kelpie kil
4 2. pris 142.00 Caroline Kihlman med Vilda-medusa Crackerjack (S62945/2008) Collie, korthårig Mora
5 3. pris 126.00 Caroline Elfström med Chroje Alfons (S60588/2006) Nova scotia duck tolling retriever Grums bk
Lydnad II(a), domare: Conny Isebark
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 168.00 Caroline Kristiansen med Holevikens Quba (S64337/2008) Schäfer Torsby BK
2 2. pris 146.00 Maria Hedling med Amanda (S61393/2005) Flatcoated retriever Kils BK
3 3. pris 137.50 Anna Elfström med Theo (TAVLICO001835) Blandras Grums bk
4 3. pris 126.00 Helen Gadevall med King of Crystal´s Goodwink Wanjason (S39420/2005) Dobermann Hagfors BK
5 3. pris 124.50 Mona Rybråten med Difloyds Kingswood (S68320/2008) Australian Shepherd Torsby BK
6 3. pris 109.00 anna sahlström med Skybackens oxie (S02745/2007) Schäfer Torsby BK
7 0 96.00 Lena Olsson med Skogstrollet`s 8 Look Smart (35308/2006) Australian Shepherd Torsby BK
Lydnad Elit(a), domare: Conny Isebark
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 259.00 Rebecka Barkskog med Conover´s Wild Trapper (S26719/2008) Flatcoated retriever Ludvika BK
2 2. pris 235.00 Leif Wigren med Hoppjerkers Rock`n Roll Part Queen (S29340/2007) Flatcoated retriever Hagfors BK
3 3. pris 223.00 Jeanette Nordström Forsberg med Kronvallaren Hobbe (REGV1437/2006) Border collie Hammarö BK
4 3. pris 220.00 Agneta Danielsson med Vassruggens Ulv Uggesson (S34794/2007) Golden retriever Torsby BK

2011-05-21 Resultat elitspår

Spårtävling Elit Spår, elit(a), domare: Åke Zaring & Anders Lönnberg, 2011-05-21
Plac Pris Total Lydnad Special Huvud
1 Cert 585.50 259.50 326.00 266.00
Tor Tennius med Rapport`s Malte (S12401/2008), Schäfer, Årjängs BHK
2 certp. 558.50 212.50 346.00 286.00
Jonas Eriksson med Kungshällans JS Lincoln (S27615/2006), Korthårig vorsteh, Torsby BK
3 certp. 553.00 224.00 329.00 290.00
Nina Weinholt med Öijebergets Gnistra (S27870/2003), Golden retriever, Torsby BK
4 certp. 531.25 217.25 314.00 266.00
Alf Grönberg med Dyambo´s Aja (S56478/2004), Schäfer, Torsby BK
5 godk 503.00 234.00 269.00 269.00
Elisabet Jacobsson med Norpatorps Vvaki (S50937/2006), Schäfer, Mora BK

2011-05-01 Resultat lydnad

Lydnad I(a), domare: Gunnar Classon

  1. 1 pris 175.00 Kent Haglund med Springmist´s Spooky wild thing(S66764/2007) Collie, långhårig SCK
  2. 3. pris 135.00 Caroline Kihlman med Vilda-medusa Crackerjack(S62945/2008) Collie, korthårig Mora
  3. 3. pris 125.00 Gudrun Edvardsson med Bicado Bianca(S33539/2008) Kleiner münsterländer Malung

Lydnad II(a), domare: Gunnar Classon

  1. 1. pris 163.50 Maria Haglund med Ladängs Split(REGV1626/2009) Border collie Torsby BK
  2. 2. pris 157.00 Maria Hedling med Amanda(S61393/2005) Flatcoated retriever Kils BK
  3. 2. pris 155.50 Malin Johansson med Cameron Royal Scarlet(S37277/2008) Irish Softcoated Wheaten Terrier Malungs bk

Lydnad III(a), domare: Gunnar Classon

  1. 1. pris 271.00 Karoline Hov med Tomthults Dione(S32939) Golden retriever Stovner Hundeklub
  2. 1. pris 257.00 Nathalie Ädel med The Look Red-Hot Tiffany(REGV1466/2009) Border collie Malungs BHK
  3. 2. pris 242.00 Öystein Björnsengen med Indragårdens Fight(S61596/2008) Golden retriever Nannestad og Omegn Hundeklubb
  4. 2. pris 237.50 Berit Jansson med Hexgårdens Manolito(REGV1703/2008) Border collie Filipstads BK

Lydnad Elit(a), domare: Gunnar Classon

  1. 1. pris 292.00 Jouko Kinnunen med Skogsvallarens Hyss(REGV1578/2005) Border collie Kristinehamn BK
  2. 1. pris 263.00 Agneta Danielsson med Vassruggens Ulv Uggesson(S34794/2007) Golden retriever Torsby BK
  3. 2. pris 248.00 Madeleine Jonsson med Arwen´s Lyriska Zindra(S58038/2006) Golden retriever Arvika Brukshundklubb
  4. 2. pris 234.50 Hilde Hov med Tindra(NO33081/09) Border collie Stovner Hundeklubb

2011-02-20 Resultat lydnad

Lydnad I(a), domare: Björn-Åke Jansson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 165.00 Helena Halvardsson med Perstugans Zirka (TAVLIC002001) Schäfer Torsby BK
2 1. pris 160.50 Gudrun Edvardsson med Bicado Bianca (S33539/2008) Kleiner münsterländer Malung
3 2. pris 154.00 Evelina Söderlund med Koda (TAVLIC002333) Blandras Sunne
4 2. pris 151.00 Anna Elfström med Theo (TAVLICO001835) Blandras Grums bk
5 2. pris 143.50 Lena Filipsson med Joker (S19762/2009) Golden retriever Sunne BK
6 2. pris 141.00 Maria Hedling med Amanda (S61393/2005) Flatcoated retriever Kils BK
7 3. pris 136.00 Marita Ekholm med Seakings Jule Jorsalafarare
(S11984/2007)
Portugisisk vattenhund Arvika bk
8 3. pris 117.50 Caroline Elfström med Chroje Alfons (S60588/2006) Nova scotia duck tolling retriever Grums bk
9 0 46.50 Lotta Svensson med Reducks Velvet Goldmine (S38218/2007) Golden retriever Grums BK
Lydnad II(a), domare: Björn-Åke Jansson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 166.00 Ingela Renhult med Somollis Bailey´s coffee (V1781/209) Border collie Torsby BK
2 2. pris 159.00 Elisabeth Peterson med Three B´s First Lady  (S22040/2008) Golden retriever Årjängs BK
3 2. pris 151.50 Malin Johansson med Cameron Royal Scarlet (S37277/2008) Irish Softcoated Wheaten Terrier Malungs bk
4 2. pris 142.00 Ulrika Karlsson med Chroje Dunder Dumle (S29064/2009) Nova scotia duck tolling retriever Grums bk
5 3. pris 139.00 Caroline Kristiansen med Holevikens Quba (S64337/2008) Schäfer Torsby BK
6 3. pris 117.00 Lena Olsson med Skogstrollet`s 8 Look Smart (35308/2006) Australian Shepherd Torsby BK
bröt Maria Haglund med Ladängs Split (REGV1626/2009) Border collie Torsby BK
Lydnad III(a), domare: Björn-Åke Jansson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 3. pris 218.00 Öystein Björnsengen med Indragårdens Fight (S61596/2008) Golden retriever Nannestad og Omegn Hundeklubb
2 0 155.00 Jenny Danielsson med Nordanåkers Alicia (REGV1783/2008) Border collie Malungs bk
3 0 137.00 Susanne Gustafsson med Difloyds montclair (S65112/2005) Australian Shepherd Kils BK
Lydnad Elit(a), domare: Björn-Åke Jansson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 266.50 Hilde Hov med Tindra (NO33081/09) Border collie Stovner
2 2. pris 231.50 Agneta Danielsson med Vassruggens Ulv Uggesson (S34794/2007) Golden retriever Torsby BK
3 3. pris 193.50 Elaine Leneskär med Schnauzerhomenäs Topas (S40519/2005) Dvärgschnauzer Hammarö BK
4 0 188.00 Susanne Axelsson med Roscanaille´s Regina (21641/05) Australisk Kelpie Torsby BK
5 0 184.50 Anita Slogmans med Skjervtorpet’s Concurrente Corleone (S60227/2006) Lagotto romagnolo Filipstads BK
6 0 147.50 Berit Larsson med Hoppjerkers Rock`n Roll Part Queen (S29340/2007) Flatcoated retriever Hagfors BK

Inbjudan officiell agilitytävling

Torsby Brukshundklubb inbjuder till
officiell agilitytävling lördagen den 14  maj

Plats: Torsby brukshundklubb, ca 10 mil norr om Karlstad väg E45
2 x agilityklass 1 och 2 x hoppklass 1 samtliga storlekar.
Domare:
Anders Larsson

Anmälan senast 14 april via www.sbktavling.se
Startavgift:
55:-/start

Mer info samt PM kommer att finnas på klubbens hemsida www.torsbybk.com och på sbktävling.

Vid frågor kontakta Camilla Larsson: milliz78@hotmail.com eller 070-34 60057


Foto: Harriet Ingholm

2011-01-08 Resultat inofficiell agility

Datum: 2011-01-08 Plats: Torsby Ridklubb
Tävlingsledare: Domare: Lars Sassner
Resultatlista för: Öppen agilityklass A / Large
Antal starter: 14 varav 9 diskade Banlängd: 152 meter Idealtid: 48 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 6 Larsson Lina
Polka
Fia- Friends Polka Perfekt
Border Collie
34,80 0,00
2 8 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
40,48 5,00
3 13 Edekrans Anja
Wilma
Wilma
Blandras
48,99 10,99
4 7 Alvarsson Annette
Milo
Dreamwishes Goliat
Kromfohrländer
53,24 20,24
5 12 Nilsson Amanda
Peg
Peg
Border Collie
65,42 37,42
Resultatlista för: Öppen agilityklass B / Large
Antal starter: 14 varav 13 diskade Banlängd: 144 meter Idealtid: 45 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 2 Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
50,22 20,22
Resultatlista för: Öppen agilityklass A / Medium
Antal starter: 8 varav 7 diskade Banlängd: 152 meter Idealtid: 50 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 8 Berggren Ingvar
Kompis
Cavanelles Gebo
Cavalier King Charles Spaniel
37,99 5,00
Resultatlista för: Öppen agilityklass B / Medium
Antal starter: 7 varav 4 diskade Banlängd: 144 meter Idealtid: 45 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 4 Berggren Ingvar
Kompis
Cavanelles Gebo
Cavalier King Charles Spaniel
35,50 0,00
2 7 Manninerby Lina
Zelda
Woodie´s Bright Gloria
Shetland Sheepdog
43,38 5,00
3 5 Kringlund Agneta
Ozzy
Gallos Ozzy
Blandras
37,46 10,00
Resultatlista för: Öppen agilityklass A / Small
Antal starter: 9 varav 4 diskade Banlängd: 152 meter Idealtid: 50 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 7 Karlsson Pernilla
Bossy
Working Beauty´s Bossy Prince
Cavalier King Charles Spaniel
34,38 0,00
2 2 Östberg Anna
Mira
Mira
Jack Russell Terrier
38,00 0,00
3 5 Andersson Mari
Mini
Westjac´s Sugar Pie
Jack Russell Terrier
40,61 10,00
4 6 Eriksson Rebecka
Mindy
Mindy
Kanintax
58,84 13,84
5 9 Grip Lotta
Milla
Milla
Papillon
33,79 15,00
Resultatlista för: Öppen agilityklass B / Small
Antal starter: 7 varav 6 diskade Banlängd: 144 meter Idealtid: 45 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 3 Östberg Anna
Mira
Mira
Jack Russell Terrier
34,97 0,00
Resultatlista för: Öppen hoppklass A / Large
Antal starter: 15 varav 8 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 2 Larsson Lina
Polka
Fia- Friends Polka Perfekt
Border Collie
26,64 0,00
2 14 Edekrans Anja
Pricken
Maximilian
Blandras
33,20 5,00
3 8 Alm Maud
Oliver
Janing’s Oliv-Er
Tibetansk terrier
41,03 8,03
4 6 Wikström AnnaKarin
Anja
Anja
Blandras
36,99 10,00
5 11 Larsson Camilla
Cornelia
Kristaras Clever Cornelia
Engelsk Springer Spaniel
43,87 20,87
6 13 Källstrand Molly
Svarta Sara
Svarta Sara
Blandras
50,03 22,03
7 9 Alvarsson Annette
Milo
Dreamwishes Goliat
Kromfohrländer
52,00 34,00
Resultatlista för: Öppen hoppklass B / Large
Antal starter: 13 varav 4 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 3 Bäcklund Helena
Lp Miss Brake Catch
Lp Miss Brake Catch The Joy
Groenendael
28,34 0,00
2 5 Sorknes Kulblik Nora
Lukas
Lukas
Border Collie
32,64 0,00
3 9 Edekrans Anja
Pricken
Maximilian
Blandras
34,20 0,00
4 1 Larsson Lina
Polka
Fia- Friends Polka Perfekt
Border Collie
30,35 5,00
5 11 Larsson Camilla
Cornelia
Kristaras Clever Cornelia
Engelsk Springer Spaniel
36,73 5,00
6 7 Nilsson Amanda
Peg
Peg
Border Collie
40,90 12,90
7 8 Olsson Rebecka
Atlas
Kristaras Angel Atlas
Eng Springer Spaniel
50,05 22,05
8 13 Källstrand Molly
Svarta Sara
Svarta Sara
Blandras
50,94 22,94
9 6 Alvarsson Annette
Milo
Dreamwishes Goliat
Kromfohrländer
51,54 28,54
Resultatlista för: Öppen hoppklass A / Medium
Antal starter: 8 varav 3 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 3 Berggren Ingvar
Kompis
Cavanelles Gebo
Cavalier King Charles Spaniel
30,76 0,00
2 8 Nilsson Kamilla
April
April
Cocker Spaniel
32,78 0,00
3 7 Kringlund Agneta
Ozzy
Gallos Ozzy
Blandras
33,75 0,00
4 5 Manninerby Lina
Zelda
Woodie´s Bright Gloria
Shetland Sheepdog
34,04 0,00
5 4 Manninerby Kevin
Yuna
Cindylines Mini Reicka
Sheltie
41,73 3,73
Resultatlista för: Öppen hoppklass B / Medium
Antal starter: 6 varav 1 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 5 Berggren Ingvar
Kompis
Cavanelles Gebo
Cavalier King Charles Spaniel
32,25 0,00
2 2 Nilsson Kamilla
April
April
Cocker Spaniel
37,33 5,00
3 6 Kringlund Agneta
Ozzy
Gallos Ozzy
Blandras
42,27 19,27
4 1 Alm Maud
Theo
Kyang´s Cag-Tse
Tibetanks Terrier
52,65 19,65
5 3 Andersson Erika
Wicke
Bright Rivers Starshine
shetland sheepdog
44,89 21,89
Resultatlista för: Öppen hoppklass A / Small
Antal starter: 9 varav 5 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 5 Sörenstam Malin
Mira
Geordani´s Peggy
Dvärgpinscher
41,62 3,62
2 2 Eriksson Rebecka
Mindy
Mindy
Kanintax
42,51 4,51
3 4 Östberg Anna
Mira
Mira
Jack Russell Terrier
34,44 5,00
4 6 Maninnerby Lina
Meya
Nodstagårdens Dream Girl
Sheltie
36,52 5,00
Resultatlista för: Öppen hoppklass B / Small
Antal starter: 8 varav 2 diskade Banlängd: 140 meter Idealtid: 38 sek
Plc Snr Förare / Hund Namn / Ras Tid Fel
1 5 Grip Lotta
Milla
Milla
Papillon
28,04 0,00
2 3 Karlsson Pernilla
Bossy
Working Beauty´s Bossy Prince
Cavalier King Charles Spaniel
31,86 0,00
3 4 Andersson Mari
Mini
Westjac´s Sugar Pie
Jack Russell Terrier
38,98 5,98
4 8 Maninnerby Lina
Meya
Nodstagårdens Dream Girl
Sheltie
39,37 6,37
5 7 Eriksson Rebecka
Mindy
Mindy
Kanintax
45,90 12,90
6 1 Bornstedt Marika
Trixie
Pidjelinjens Asta Trassel
Jack Russell Terrier
54,35 21,35